Příprava trávníku na zimní období

15.09.2021

Již nyní je čas pro přípravu trávníku na zimní období. Kromě zachování běžného režimu péče, hlavně pravidelného sečení, má největší vliv na přezimování trávníku správná výživa. Díky použití vhodného podzimního hnojiva usnadníme trávníku přezimování. Vedle dusíku hraje ve výživě trávníku významnou roli draslík. Draslík zesiluje buněčné stěny a zpevňuje tím strukturu trávníku. Díky tomu trávník lépe odolává mrazu a houbovým onemocněním, např. plísni sněžné. Oproti trávníku s nedostatečným přísunem draslíku během září a října rostliny dobře zásobené draslíkem ukládají v kořenech mnohem více ostatních živin. Díky vyššímu obsahu rezervních živin pak trávník lépe překoná zimní období a na jaře se lépe a rychleji zazelená.

Aplikace podzimního trávníkového hnojiva je vhodná v termínu pol. září až pol. října. Nejvhodnější hnojiva pro podzimní aplikaci jsou High-K, Eurosport NK nebo Basic NK. Výhodou High-K oproti ostatním podzimním hnojivům je velmi jemná granulace a dlouhodobě působící draslík. Díky tomu je zaručen vyšší a rovnoměrný příjem draslíku trávníkem.

Absolutně nevhodné je pro podzimní hnojení použít hnojivo s vyšším obsahem dusíku a malým obsahem draslíku. Tato aplikace může vést k vyššímu napadení houbovými chorobami a špatnému přezimování trávníku.